Δευτέρα 31 Ιανουαρίου 2011

ΠΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ - ΑΠΕΡΑΝΤΙΑΚΟΣ 4 - 1 (Δηλώσεις Προπονητών)

Δημήτρης Παναγιώτου (Απεραντιακός) : «Το παιχνίδι έχει δυο όψεις. Το πρώτο ημίχρονο που εμείς με δυο προσωπικά λάθη δώσαμε το δικαίωμα στην γηπεδούχο ομάδα να προηγηθεί. Είχαμε την ευκαιρία να προηγηθούμε στο τετ α τετ του Αρουτίδη, αλλά βρεθήκαμε πίσω σκορ με δυο προσωπικά λάθη. Αυτά μας πήγαν πίσω ψυχολογικά, ενώ κάναμε δυο ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο, χωρίς να καταφέρουμε να μειώσουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πιο αποφασιστικά, νομίζω μας ανήκει εξ ολοκλήρου το δεύτερο ημίχρονο. Πιέσαμε πολύ, κάναμε φάσεις, μειώσαμε σε 2-1 και στην κρίσιμη στιγμή που φαίνονταν ότι μπορούσαμε να το γυρίσουμε, ανατράπηκαν όλα με δυο αμφισβητούμενες φάσεις. Η μια ήταν που μας ακύρωσε το γκολ, αλλά και στην αντεπίθεση με το απίθανο γκολ που χτύπησε στην πλάτη του επιθετικού. Μείναμε και με δέκα παίκτες και μοιραία στο 3-1 μετά γίνονται όλα δύσκολα.  Είναι κρίμα για τον Απεραντιακό που αντιμετωπίζεται σαν τριτοκοσμική ομάδα από τους διαιτητές. Κάθε Κυριακή, όπως και την προηγούμενη βδομάδα με τον Ρήγα Φεραίο δεν υπάρχει ουδεμία αμφισβητούμενη φάση να σφυριχτεί υπέρ του Απεραντιακού. Αυτό το πράγμα γίνεται κάθε Κυριακή. Μοιραία όλος ο κόπος αυτών των ποδοσφαιριστών και η προσπάθεια της διοίκησης φαίνεται ότι τελικά θα πέσει στο κενό. Πιστεύω ότι το ποδόσφαιρο χάνει την αίγλη του, όταν δεν αφήνουν κάποιες ομάδες να δημιουργήσουν εκπλήξεις και να ανατρέψουν κάποια αποτελέσματα. Ο κόσμος απογοητεύεται και οι παράγοντες, που έχουν κάποια δυνατότητα απομακρύνονται και αυτοί και γυρίζουν πάλι σε μια συνεχή εσωστρέφεια. Το μεγαλύτερο μας πρόβλημα από εδώ και πέρα είναι το ψυχολογικό, υπάρχει απογοήτευση στην ομάδα. Οι ποδοσφαιριστές βλέπουν ότι πρέπει να είναι αλάνθαστοι, για να πάρουν κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Οποιοδήποτε προσωπικό λάθος ή αμφισβητούμενη φάση στο εκάστοτε παιχνίδι η ομάδα το πληρώνει

Κώστας Κολομητρούσης (Ελασσόνα) : «Είμαι ικανοποιημένος μόνο από το α΄ μέρος όπου πετύχαμε και δύο τέρματα, στην επανάληψη έπεσε η απόδοσή μας καθώς δώσαμε περισσότερο χώρο στον αντίπαλο και αργήσαμε να ξυπνήσουμε κάτι που έγινε με τη μείωση του σκορ. Όμως στα τελευταία λεπτά αντιδράσαμε σωστά, πετύχαμε άλλα δύο τέρματα και έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς εκτιμώ πως ήταν μια άνετη νίκη. Έχουμε ακόμα πολλά παιχνίδια μπροστά, δεν έχει τελειώσει τίποτα και θα πρέπει αν συνεχίσουμε σε ανάλογους ρυθμούς έτσι ώστε να εξασφαλίσουμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα γίνεται την παραμονή μας στην κατηγορία και εκτιμώ πως και με τις καινούριες προσθήκες, θα εμφανιστούμε ακόμα καλύτεροι στη συνέχεια