Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2010

"Ζορίστηκε" αλλά προκρίθηκε στα πέναλτι

Επιμέλεια: Λιάνος Αντώνης

Σκούρα τα βρήκε η Ποδοσφαιρική Συνένωση Ελασσόνας για το θεσμό του Κυπέλλου Νομού Λάρισας, αφού το Σάββατο 6 Νοεμβρίου, αντιμετώπισε σε νοκ-άουτ παιχνίδι την ομάδα του Αργυροπουλίου, εκτός έδρας και κέρδισε στα πέναλτι με 1-4 (κανονική διάρκεια αγώνα 1-1).

Η ομάδα του Κώστα Κολομητρούση, βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, όταν στο 14' ο Μπέλτσιος εκμεταλλεύτηκε βαθιά μπαλιά, του πρώην ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων, Αναστασιάδη, βρέθηκε απέναντι από τον Νούσια και με σουτ, δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 στον αγώνα. Η αντίδραση ήρθε γρήγορα όταν ο Φώλλας, δέχτηκε πάσα από τον Βαλαώρα και με ωραίο σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή έφερε το ματς στα ίσα. Το ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στον αγωνιστικό χώρο και το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Το σφύριγμα της λήξης δεν έβγαζε νικητή, οι δύο παρατάσεις αποδείχτηκαν ανούσιες και για τους δύο αντιπάλους για να πάρουν την πρόκριση και το ματς οδηγήθηκε στην “ψυχρή” διαδικασία των πέναλτι. Ο Νούσιας απέκρουσε το πέναλτι του Αναστασιάδη, η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος της Ελασσόνας και οι Τζόλας, Χάμος, Κουμπούρας και Γεωργούλας δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Το σκορ στα πέναλτι έδειχνε το 1-4 και η πρόκριση (με συνολικό σκορ 2-5), άνηκε στους φιλοξενούμενους.